Pradžia Dovanos Vestuvių dovanos – nuo senolių tradicijų iki XXI amžiaus

Vestuvių dovanos – nuo senolių tradicijų iki XXI amžiaus

vestuvių dovanos

Keičiantis amžiams, keitėsi ir žmonių poreikiai, o kartu su jais – ir vestuvių dovanos. Lietuvių liaudies papročiai buvo gana neįprasti ir gal truputį netikėti šiuolaikiniam žmogui, o su tuo susijusios ir dovanos, turėjusios tam tikrą ritualo reikšmę vestuvių ceremonijoje. Siūlome sužinoti, kaip per amžius pasikeitė vestuvinių dovanų ir kai kurių papročių tradicijos – galbūt pasisemsite idėjų savo vestuvėms arba organizuojamai šventei!

Lietuvių liaudies vestuvės

Anuomet buvo privalu dovanas teikti ne tik jauniesiems – jaunavedžiai taip pat turėjo pasirūpinti, kaip vienokia ar kitokia smulkmena nustebinti ar parodyti dėmesį savo svečiams. Ypač aktualu buvo dovanoti dovanas artimiausiems šeimos nariams – tėvams, giminėms. Negalima buvo pamiršti ir šeimininkės, muzikantų, piršlių bei pamergių su pabroliais.

Dažniausios dovanos jauniesiems buvo tekstilės gaminiai: įvairūs praktiškai panaudojami arba puošybiniai audiniai, padailinti įvairiomis tradicinėmis raštų variacijomis, kurios priklausė nuo vietos, kurioje yra gyvenama. Visų etnografinių kultūrų – žemaičių, aukštaičių, dzūkų ir suvalkiečių – raštai bei spalvų paletė skyrėsi.

Tekstilė buvo tarytum simbolis, reiškiantis tam tikrą tarp žmonių (jaunųjų ir dovanojančiojo (-jų)) atsiradusį ar dar tik besikuriantį ryšį.

Dovanas vienas kitam taip pat teikė ir jaunieji. Tai buvo jausmų ir priesaikos simbolis, kuris, kaip tam tikra vertybė, buvo saugojamas ir po tuoktuvių. Šiomis dovanomis buvo keičiamasi sužadėtuvių ceremonijos metu. Dažniausiai nuotaka dovanodavo marškinius, o jaunikis – pinigus. Labai svarbūs ir dovanos teikimu metu atliekami veiksmai – pabučiavimas, rankos padavimas ir pan. Šie gestai turėjo sakralią prasmę, o ne buvo atliekami tuščiai ar be jokio svarbaus tikslo.

vestuvių dovanos

Šiuolaikinės vestuvės ir tradicijų tąsa

Šiuo metu vestuvių dovanos turi kelias aiškias kryptis: jauniesiems dovanojami arba pinigai, arba praktiški, buityje naudingi prietaisai, įranga. Originaliomis arba netradicinėmis laikomos dovanos, susijusios su pramogomis – skrydis oro balionu ar kitoks ekstremalus laisvalaikio leidimo būdas. Taip pat jau ilgai laikosi tradicija dovanoti jauniesiems povestuvinę arba medaus mėnesio kelionę. Nors tai gana retas atvejis, nes kelionė pareikalauja nemažai išlaidų, bet prie tokios dovanos prisideda ir nemažai žmonių (pavyzdžiui, abiejų jaunųjų tėvai, kitos artimos giminės).

Jaunieji sutuoktuvių proga retai dovanoja ką nors vienas kitam, tačiau „vakarinės“ vestuvių dalies metu svečiams dovanojamos smulkios dovanėlės, norint pagerbti, parodyti dėmesį ir padėką. Taip pat dar nuo romėnų laikų išliko jaunųjų tradicija apsimainyti žiedais, simbolizuojančiais amžiną meilę ir ištikimybę.

vestuvių dovanos

Nors šiuo metu vyrauja šiuolaikinės vestuvių dovanos, idėjos, atėjusios iš liaudies, po truputį atgimsta ir tradicinės senovinės vestuvės, kurios nebėra retas ar neįprastas atvejis. Jose vis dažniau pasirodo piršliai su visomis nuo seno priimtomis pareigomis, žvakių uždegimas, židinio užkūrimas ir pan.

Tokie liaudiškų vestuvių elementai gali tapti puikiu paįvairinimu ar papildymu šiuo metu jau įprastomis tapusioms vestuvėms, tačiau taip galima iš senovės ne tik pasisemti idėjų, bet ir perimti visą jų sakralumą, nes kiekvienas paprotys turėjo svarbią reikšmę ar simbolį, kuriais patikėjus, vestuvių ceremonija ir puota taps nepamirštamomis ir reikšmingesnėmis nei paprastas vestuvinis vakarėlis.

Komentuoti

Rašykite komentarą
Įveskite savo vardą