Pradžia Dovanos Mėnulio pietūs: šeimos židinys – liepsnelė kurianti tradicijas

Mėnulio pietūs: šeimos židinys – liepsnelė kurianti tradicijas

Asmeninio albumo nuotr.

Pirmą kartą išvydę VestuviuMados.lt redakcija rankų darbo mėnulio formos šeimos židinius liko sužavėti originalumu, juk mėnulio reikšmė apipinta įvairiomis pasakomis ir legendomis.

Mėnulis lyg nakties žibintas, išblaškantis tamsybę ir padedantis žmonėms apsisaugoti nuo pavojų. Juk šeimos židinio uždegimo ir perdavimo akimirka neretai paliečia kiekvieną svečią. O būtent, naujai susikūrusiai šeimai perduodamas šeimos židinys, linkint saugių ir jaukių namų, šiltos ir stabilios santuokos. Su šia gražią įžanga, dalinamės keramikos studijos įkūrėjos Nerijos, jautria „Mėnulio pietūs“ įkūrimo istorija.

Nerija Karpavičienė. Asmeninio albumo nuotr.

Nuo ko prasidėjo „Mėnulio pietūs“?

Prieš vos daugiau nei dvejus metus ėmiau ir supratau, kad Dievas mane sukūrė, kad irgi kurčiau. Ir taip jau nutiko, kad ne bet kuo ir ne bet kaip, o moliu, nors tikroji mano profesija, kurią įgijau universitete labai toli nuo to. Pačiai dar vis juokinga kaip nuo politologijos kryptelėjau prie keramikos, tačiau prisimenu, kad stvėriau ją ypač grubiai ir greitai.

Iš tiesų įdomus virsmas nuo politologijos prie keramikos. O kaip kilo, toks keistokas filosofiškas pavadinimas?

Savo pirmiesiems molinukams ilgai nestygdama užsimojau sukurti “vardą”, ir iš mūsų su vyru pajuokavimų gimė “Mėnulio pietūs”. Tada man šis pavadinimas skambėjo it koks dar vienas atradimas. Tiesa, pirmieji molinukai buvo visai ne šeimos židiniai. Daugiausiai dubenėliai, lėkštės, puodeliai, šaukštai, muilinės ir pan.
Jie net į pasaką pakliuvę buvo. Pavyzdžiui šaukštas buvo įkyruolis, muilinė trumpos atminties, nes buvo kiaura, lėkštė, vardu Murė – buvo labai išmintinga dama. Dar buvo dubuo – senas ir niekad nebuvęs jaunas, nes į molį įmaišiau kruopų, o išdegusios jos paliko jam amžinas raukšles. Visi jie gyveno Mėnulio šalyje. Joje dirbo, susitikinėjo, augino pievas, o per pietus eidavo mokintis. Meškinų kursuose – pietų miego; Bičių kursuose – laistyti gėles ir pan. Ir štai nuo tokių nerimtų dalykų, Mėnulio pietūs išaugo iki subrendusio prekės ženklo, mąstančio visai kitaip.

Blaškėtės tarp lipdinių, ieškojote savęs, tai itin natūralu. O tai kas privertė pakeisti kryptį ir pradėti lipdyti šeimos židinius?

Brendimas prasidėjo tada kai draugė paprašė nulipdyti jai mėnulį ant palangės. Dėl draugės ypač reikia stengtis, todėl pasiraitojus rankoves kibau dirbti.
Pagaminus supratau, kad noriu sau tokio pat, tačiau ranka išsprūdo ir išmušė mėnuliui skylę. O taip gaila buvo įdėto vargo. Raudodama grąžinau skylės kontūrą, vis dar tikėdamasi kažkaip panaudoti.

Šitaip atsirado visų taip pamėgti mėnulio dizaino šeimos židiniai ir supratimas, jog pralaimėjimas nebūtinai reiškia pralaimėjimą. Ir štai, sėdžiu, galvoju apie savo darbą ir galvoju kaip gera man jį dirbti. Ne tik todėl, kad esu palaiminta džiaugtis pačiu lipdybos procesu, bet ir tuo ką kuriu.

Mėnulio pietūs: šeimos židinys - liepsnelė kurianti tradicijas
Asmeninio albumo nuotr.

Iš tiesų, svarbu jog nepasidavėte ir augote kartu su savo kūryba, bet kodėl būtent šeimos židiniai, kodėl vestuvės?

Kažkur skaičiau ir net pasižymėjau tokį sakinį: “Mes visi esame kilę iš šeimos, visi pradedame  turėdami pavardę, visų mūsų lopšys buvo kokia nors šeima…”

Ir tada galvoju: va čia tai galingai.
Šeimos židinį perduoti, tai ne močiutės vestuvinę suknelę apsivilkti. Šviesa nešama šeimos židinyje kartu su linkėjimais išsaugot ją ne tik sau, bet ir kitoms kartoms yra tokia sena kaip savo protėvių iš labai, labai senų laikų suknelę apsivilkti.
Ir man pačiai, kokia iki Dangaus svarbi bei intymi akimirka buvo vestuvių dieną perimti tą šviesą iš tėvų ir uošvių, tarsi visą Šv. Raštą perduotų saugoti. Kai kartais nuotakos ima svarstyti ar reikalinga jų šventės dalis yra šeimos židinio ceremonija, tai aš visaip bandau paraginti išgyventi tą intymumą su tėvais, nes tai šventė ne tik apie jaunuosius, bet ir apie dviejų šeimų sąjungą, naują bendruomenę, naują kaimą, naują lopšį. Ir toks džiaugsmas, kad ši tradicija kuo toliau tuo labiau gyva…

Asmeninio albumo nuotr.

Iš tiesų, tradicijos ir papročiai lemia tautos dvasinės kultūros išlikimą.  Kaip įsivaizduoji, kas laukia tavęs, o gal jūsų toliau? Gal išduosi kokiomis naujienomis nustebinsi savo kūrybos mylėtojus?

Per pastaruosius metus šeimos židinio ėmė ieškoti tiek naujų šeimų, kad teko ieškotis dar kelių rankų. Taip nuo gruodžio mėnulpiečiuose apsigyveno dar vienas keramikas – Aidas Lazauskas.

Šiuo metu abu lipdome tuos pačius mano kurto dizaino mėnulius, tačiau visaip bandome išlaikyti savo skirtingą braižą, kad kiekvienas rastų savo židinį.

Nerija Karpavičienė. ir Aidas Lazauskas

Šį pavasarį kartu su vyru atradau naują šeimos židinių dizainą – valtelių, kuris taip pat jau tapo labai mėgstamas. Todėl tikrai pažadame kurti kasdien vis labiau, vis naujau, vis mieliau.

Mėnulio pietūs


Rekvizitai:
Nerija Karpavičienė
Tel. 862495255
facebook.com/MenulioPietus/

 

 

Komentuoti

Rašykite komentarą
Įveskite savo vardą